Predpoveď pre Slovensko · Open-Meteo

📊 Klíma lokality Telgárt: teploty a zrážky po mesiacoch

Najteplejším mesiacom je v Telgárte júl s priemerným denným maximom 20,4 °C, najchladnejšie sú noci v januári s priemerom −8,2 °C. Ročne tu spadne v priemere 864 mm zrážok, najviac v júli (116 mm), najmenej v januári (36 mm). Spomedzi 84 lokalít, ktoré sledujeme, je to 49. najteplejšie. Ročný priemer denného maxima 9,9 °C sedí presne na ich priemere.

Priemery po mesiacoch

Klimatické normály 1991 – 2020 pre lokalitu Telgárt, reanalýza ERA5
MesiacPriemerné denné maximumPriemerné nočné minimumPriemerné zrážky
Január−1,2 °C−8,2 °C36 mm
Február0,5 °C−7,2 °C43 mm
Marec4,5 °C−3,7 °C46 mm
Apríl10,6 °C1,2 °C69 mm
Máj15,3 °C6,3 °C104 mm
Jún18,6 °C9,9 °C110 mm
Júl20,4 °C11,8 °C116 mm
August20,4 °C11,8 °C98 mm
September15,4 °C7,6 °C73 mm
Október10,1 °C3,3 °C64 mm
November4,5 °C−0,9 °C60 mm
December−0,4 °C−6,2 °C45 mm
Rok9,9 °C2,1 °C864 mm

Medzi priemerným denným maximom v júli a priemerným nočným minimom v januári je rozdiel 28,6 °C. Riadok „Rok“ je priemer dvanástich mesačných hodnôt, pri zrážkach ich súčet.

Telgárt proti ostatným miestam

Spomedzi 84 sledovaných lokalít má najvyšší ročný priemer denného maxima Gabčíkovo (15,6 °C), najnižší Lomnický štít (0,2 °C). Najbližšie sledované miesto, Kráľova hoľa vo vzdialenosti 5 km, má ročný priemer denného maxima 3,7 °C, teda o 6,2 °C menej než tu.

Všetky miesta sa porovnávajú za to isté obdobie 1991 – 2020 z toho istého zdroja, takže rozdiel nevzniká rozdielnou metódou.

Kedy tu prichádza prvý mráz

Prvý mráz prichádza v Telgárte zvyčajne 12. októbra. V polovici rokov padne medzi 7. októbra a 16. októbra; najskôr zo sledovaných rokov 14. septembra, najneskôr 29. októbra.

Je to mráz v 2 metroch, nie pri zemi. Prízemný mráz, ktorý spáli papriky a georgíny, prichádza skôr, takže na záhrade si nechajte rezervu a neberte tento dátum ako termín, dokedy máte pokoj. Počítané z denných miním za 30 rokov (ERA5 1995 – 2024, tá istá reanalýza ako tabuľka vyššie); roky, v ktorých mráz do konca novembra neprišiel, sa nezapočítavajú, nedopĺňa sa im náhradný dátum. Nejde o meranie zo stanice, ale o bunku reanalýzy.

Normál 1991 – 2020 už je oteplený normál

Čísla v tabuľke opisujú klímu posledných troch desaťročí, nie stav spred pol storočia. Rozdiel nie je malý. Proti predchádzajúcemu referenčnému obdobiu 1961 – 1990 sa na Slovensku najviac oteplil august, v priemere o 1,9 °C, a jún o 1,7 °C; leto ako celok o 1,6 °C. Najmenej sa zmenil október, kde je rozdiel nulový, a september (0,5 °C).

Zdroj porovnania: SHMÚ, prechod klimatologických hodnotení na normálové obdobie 1991 – 2020. Hodnoty pre jún a september sa líšia podľa nadmorskej výšky (hranica 1 000 m); tu uvádzame variant do 1 000 m, lebo zapísaná nadmorská výška je 880 m.

Čo tieto čísla sú a čo nie sú

Sú to klimatické normály za roky 1991 – 2020, teda platné referenčné obdobie Svetovej meteorologickej organizácie, nie priemer za posledných pár rokov a nie predpoveď. „Priemerné denné maximum“ je priemer najvyšších denných teplôt v danom mesiaci, „priemerné nočné minimum“ priemer najnižších. Ich priemer je bežný odhad priemernej teploty, tak ho v normáloch počíta napríklad americký úrad NOAA; tu vychádza na 6,0 °C za rok.

Zdrojom je reanalýza ERA5 cez Open-Meteo Archive API, počítaná z 30 rokov denných hodnôt. Nie je to meranie zo stanice: hodnota platí pre bunku mriežky (~9 až 25 km) s nadmorskou výškou 882 m, kým pre toto miesto máme zapísaných 880 m. Oproti hodnotám SHMÚ sa preto môže líšiť v desatinách stupňa. Údaje môžete prevziať s uvedením zdroja onlinepocasie.sk.

Rekord a priemer pre konkrétny dátum (ERA5 1950 – 2024) je na stránke počasia pre lokalitu Telgárt; tam ide o jeden deň v roku, tu o celý ročný cyklus.

🌤️ Počasie Telgárt dnes · 📅 Klimatológia dátumu · 🎄 Biele Vianoce · 📚 Všetky predpovede

Klíma okolitých miest: Kráľova hoľa · Dedinky · Mlynky · Poprad · AquaCity Poprad · Rimavská Sobota · všetky

Klíma ďalších miest a lokalít po mesiacoch: Piešťany · Považská Bystrica · Čadca · Dolný Kubín · Námestovo · Brezno · Žiar nad Hronom · Banská Štiavnica · Lučenec · Rimavská Sobota · Rožňava · Spišská Nová Ves · Kežmarok · Stará Ľubovňa · Bardejov · Svidník · Humenné · Snina · Vranov nad Topľou · Trebišov · Komárno · Levice · Dunajská Streda · Galanta · Šaľa · Senica · Skalica · Topoľčany · Lomnický štít · Chopok · Kráľova hoľa · Kriváň · Veľká Rača · Poľana · Jasná · Donovaly · Štrbské Pleso · Tatranská Lomnica · Starý Smokovec · Vrátna · Oščadnica · Zuberec · Ždiar · Oravská Lesná · Valča (Snowland) · Zemplínska šírava · Domaša · Oravská priehrada · Liptovská Mara · Slnečné jazerá (Senec) · Gabčíkovo · Bardejovské kúpele · Trenčianske Teplice · Turčianske Teplice · Rajecké Teplice · Dudince · Sliač · Bojnice · Demänovská Dolina · Čičmany · Krupina · Žarnovica · Vysoké Tatry (mesto) · Nová Baňa · Zákamenné · Ďumbier · Baranec · Veľký Kriváň (Malá Fatra) · Ostredok (Veľká Fatra) · Dedinky · Kremnica · Jarovnice · Novoť · Vyšné Ružbachy · Kováčová · Lúčky · Tatralandia · Bešeňová · AquaCity Poprad · Podhájska · Vrbov (termálne kúpalisko) · Oravice (Meander) · Sitno · Vihorlat · Morské oko · Chata pod Rysmi · Téryho chata · Zbojnícka chata · Chata pri Zelenom plese · Sliezsky dom · Popradské pleso · Skalnaté pleso · Chata M. R. Štefánika (Ďumbier) · Hruštín · Špania Dolina · Mlynky · Makov · Liptovský Ján · Nimnica · Smrdáky · Sklené Teplice · Vyhne · Santovka · Duchonka · Ružín · Vinné · Nová Sedlica · Štós · Drienica · Hačava · Silica

Časté otázky, klíma Telgárt

Aká je priemerná teplota v Telgárte?

Priemerná ročná teplota vychádza na 6,0 °C (priemer denného maxima 9,9 °C a nočného minima 2,1 °C, normál 1991 – 2020). Najteplejší mesiac je júl (20,4 °C cez deň), najchladnejší január s priemerným nočným minimom −8,2 °C. Podľa denného maxima je to 49. najteplejšie miesto spomedzi 84 lokalít, ktoré sledujeme.

Koľko prší v Telgárte?

V priemere 864 mm za rok. Najvlhkejším mesiacom je júl s 116 mm, najsuchším január s 36 mm. Sú to priemerné mesačné úhrny za roky 1991 – 2020, nie predpoveď.

Aké je počasie v Telgárte v novembri?

V normáli 1991 – 2020 vychádza priemerné denné maximum 4,5 °C, nočné minimum −0,9 °C a úhrn zrážok 60 mm. Aktuálnu predpoveď na najbližšie dni má stránka počasia pre lokalitu Telgárt.

Je v Telgárte teplejšie než na Kráľovej holi?

Áno. Ročný priemer denného maxima je v Telgárte 9,9 °C, na Kráľovej holi 3,7 °C, teda rozdiel 6,2 °C. Vzdialenosť je 5 km.

Kedy prichádza v Telgárte prvý mráz?

Zvyčajne 12. októbra. V polovici rokov padne prvý mráz medzi 7. októbra a 16. októbra; najskôr zo sledovaných rokov 14. septembra, najneskôr 29. októbra. Je to dátum, keď teplota v 2 metroch prvý raz klesne pod 0 °C, počítaný z denných miním za 30 rokov (ERA5 1995 – 2024). Prízemný mráz pri zemi prichádza skôr, takže na záhrade si nechajte rezervu.

Odkiaľ sú tieto čísla?

Z reanalýzy ERA5 cez Open-Meteo Archive API za referenčné obdobie WMO 1991 – 2020, teda z 30 rokov denných hodnôt. Nie sú to hodnoty z meteostanice: platia pre bunku mriežky reanalýzy (~9 až 25 km), ktorá má tu nadmorskú výšku 882 m proti 880 m zapísaným pre toto miesto. Rozdiely oproti SHMÚ preto môžu byť v desatinách stupňa.