📊 Klíma lokality Vrátna: teploty a zrážky po mesiacoch
Najteplejším mesiacom je vo Vrátnej júl s priemerným denným maximom 19,0 °C, najchladnejšie sú noci v januári s priemerom −8,8 °C. Ročne tu spadne v priemere 996 mm zrážok, najviac v júli (121 mm), najmenej vo februári (63 mm). Spomedzi 84 lokalít, ktoré sledujeme, je to 62. najteplejšie. Ročný priemer denného maxima 8,4 °C leží o 1,2 °C pod ich priemerom.
Priemery po mesiacoch
| Mesiac | Priemerné denné maximum | Priemerné nočné minimum | Priemerné zrážky |
|---|---|---|---|
| Január | −2,9 °C | −8,8 °C | 67 mm |
| Február | −1,2 °C | −8,1 °C | 63 mm |
| Marec | 3,0 °C | −4,7 °C | 72 mm |
| Apríl | 9,3 °C | −0,4 °C | 69 mm |
| Máj | 13,9 °C | 4,7 °C | 104 mm |
| Jún | 17,2 °C | 8,5 °C | 113 mm |
| Júl | 19,0 °C | 10,3 °C | 121 mm |
| August | 19,0 °C | 10,3 °C | 95 mm |
| September | 14,0 °C | 6,1 °C | 87 mm |
| Október | 8,8 °C | 1,8 °C | 73 mm |
| November | 3,2 °C | −2,3 °C | 66 mm |
| December | −1,9 °C | −7,0 °C | 66 mm |
| Rok | 8,4 °C | 0,9 °C | 996 mm |
Medzi priemerným denným maximom v júli a priemerným nočným minimom v januári je rozdiel 27,8 °C. Riadok „Rok“ je priemer dvanástich mesačných hodnôt, pri zrážkach ich súčet.
Vrátna proti ostatným miestam
Spomedzi 84 sledovaných lokalít má najvyšší ročný priemer denného maxima Gabčíkovo (15,6 °C), najnižší Lomnický štít (0,2 °C). Najbližšie sledované miesto, Veľký Kriváň (Malá Fatra) vo vzdialenosti 1 km, má ročný priemer denného maxima 4,8 °C, teda o 3,6 °C menej než tu.
Všetky miesta sa porovnávajú za to isté obdobie 1991 – 2020 z toho istého zdroja, takže rozdiel nevzniká rozdielnou metódou.
Kedy tu prichádza prvý mráz
Prvý mráz prichádza vo Vrátnej zvyčajne 9. októbra. V polovici rokov padne medzi 30. septembra a 14. októbra; najskôr zo sledovaných rokov 7. septembra, najneskôr 27. októbra.
Je to mráz v 2 metroch, nie pri zemi. Prízemný mráz, ktorý spáli papriky a georgíny, prichádza skôr, takže na záhrade si nechajte rezervu a neberte tento dátum ako termín, dokedy máte pokoj. Počítané z denných miním za 30 rokov (ERA5 1995 – 2024, tá istá reanalýza ako tabuľka vyššie); roky, v ktorých mráz do konca novembra neprišiel, sa nezapočítavajú, nedopĺňa sa im náhradný dátum. Nejde o meranie zo stanice, ale o bunku reanalýzy.
Normál 1991 – 2020 už je oteplený normál
Čísla v tabuľke opisujú klímu posledných troch desaťročí, nie stav spred pol storočia. Rozdiel nie je malý. Proti predchádzajúcemu referenčnému obdobiu 1961 – 1990 sa na Slovensku najviac oteplil august, v priemere o 1,9 °C, a jún o 1,7 °C; leto ako celok o 1,6 °C. Najmenej sa zmenil október, kde je rozdiel nulový, a september (0,5 °C).
Zdroj porovnania: SHMÚ, prechod klimatologických hodnotení na normálové obdobie 1991 – 2020. Hodnoty pre jún a september sa líšia podľa nadmorskej výšky (hranica 1 000 m); tu uvádzame variant do 1 000 m, lebo zapísaná nadmorská výška je 620 m.
Čo tieto čísla sú a čo nie sú
Sú to klimatické normály za roky 1991 – 2020, teda platné referenčné obdobie Svetovej meteorologickej organizácie, nie priemer za posledných pár rokov a nie predpoveď. „Priemerné denné maximum“ je priemer najvyšších denných teplôt v danom mesiaci, „priemerné nočné minimum“ priemer najnižších. Ich priemer je bežný odhad priemernej teploty, tak ho v normáloch počíta napríklad americký úrad NOAA; tu vychádza na 4,7 °C za rok.
Zdrojom je reanalýza ERA5 cez Open-Meteo Archive API, počítaná z 30 rokov denných hodnôt. Nie je to meranie zo stanice: hodnota platí pre bunku mriežky (~9 až 25 km) s nadmorskou výškou 986 m, kým pre toto miesto máme zapísaných 620 m. Oproti hodnotám SHMÚ sa preto môže líšiť v desatinách stupňa. Údaje môžete prevziať s uvedením zdroja onlinepocasie.sk.
Rekord a priemer pre konkrétny dátum (ERA5 1950 – 2024) je na stránke počasia pre lokalitu Vrátna; tam ide o jeden deň v roku, tu o celý ročný cyklus.
🌤️ Počasie Vrátna dnes · 📅 Klimatológia dátumu · 🎄 Biele Vianoce · 📚 Všetky predpovede
Klíma okolitých miest: Veľký Kriváň (Malá Fatra) · Martin · Dolný Kubín · Oravská Lesná · Žilina · Veľká Rača · všetky
Klíma ďalších miest a lokalít po mesiacoch: Piešťany · Považská Bystrica · Čadca · Dolný Kubín · Námestovo · Brezno · Žiar nad Hronom · Banská Štiavnica · Lučenec · Rimavská Sobota · Rožňava · Spišská Nová Ves · Kežmarok · Stará Ľubovňa · Bardejov · Svidník · Humenné · Snina · Vranov nad Topľou · Trebišov · Komárno · Levice · Dunajská Streda · Galanta · Šaľa · Senica · Skalica · Topoľčany · Lomnický štít · Chopok · Kráľova hoľa · Kriváň · Veľká Rača · Poľana · Jasná · Donovaly · Štrbské Pleso · Tatranská Lomnica · Starý Smokovec · Oščadnica · Zuberec · Ždiar · Oravská Lesná · Telgárt · Valča (Snowland) · Zemplínska šírava · Domaša · Oravská priehrada · Liptovská Mara · Slnečné jazerá (Senec) · Gabčíkovo · Bardejovské kúpele · Trenčianske Teplice · Turčianske Teplice · Rajecké Teplice · Dudince · Sliač · Bojnice · Demänovská Dolina · Čičmany · Krupina · Žarnovica · Vysoké Tatry (mesto) · Nová Baňa · Zákamenné · Ďumbier · Baranec · Veľký Kriváň (Malá Fatra) · Ostredok (Veľká Fatra) · Dedinky · Kremnica · Jarovnice · Novoť · Vyšné Ružbachy · Kováčová · Lúčky · Tatralandia · Bešeňová · AquaCity Poprad · Podhájska · Vrbov (termálne kúpalisko) · Oravice (Meander) · Sitno · Vihorlat · Morské oko · Chata pod Rysmi · Téryho chata · Zbojnícka chata · Chata pri Zelenom plese · Sliezsky dom · Popradské pleso · Skalnaté pleso · Chata M. R. Štefánika (Ďumbier) · Hruštín · Špania Dolina · Mlynky · Makov · Liptovský Ján · Nimnica · Smrdáky · Sklené Teplice · Vyhne · Santovka · Duchonka · Ružín · Vinné · Nová Sedlica · Štós · Drienica · Hačava · Silica
Časté otázky, klíma Vrátna
Aká je priemerná teplota vo Vrátnej?
Priemerná ročná teplota vychádza na 4,7 °C (priemer denného maxima 8,4 °C a nočného minima 0,9 °C, normál 1991 – 2020). Najteplejší mesiac je júl (19,0 °C cez deň), najchladnejší január s priemerným nočným minimom −8,8 °C. Podľa denného maxima je to 62. najteplejšie miesto spomedzi 84 lokalít, ktoré sledujeme.
Koľko prší vo Vrátnej?
V priemere 996 mm za rok. Najvlhkejším mesiacom je júl s 121 mm, najsuchším február s 63 mm. Sú to priemerné mesačné úhrny za roky 1991 – 2020, nie predpoveď.
Aké je počasie vo Vrátnej v novembri?
V normáli 1991 – 2020 vychádza priemerné denné maximum 3,2 °C, nočné minimum −2,3 °C a úhrn zrážok 66 mm. Aktuálnu predpoveď na najbližšie dni má stránka počasia pre lokalitu Vrátna.
Je vo Vrátnej teplejšie než na Veľkom Kriváni?
Áno. Ročný priemer denného maxima je vo Vrátnej 8,4 °C, na Veľkom Kriváni 4,8 °C, teda rozdiel 3,6 °C. Vzdialenosť je 1 km.
Kedy prichádza vo Vrátnej prvý mráz?
Zvyčajne 9. októbra. V polovici rokov padne prvý mráz medzi 30. septembra a 14. októbra; najskôr zo sledovaných rokov 7. septembra, najneskôr 27. októbra. Je to dátum, keď teplota v 2 metroch prvý raz klesne pod 0 °C, počítaný z denných miním za 30 rokov (ERA5 1995 – 2024). Prízemný mráz pri zemi prichádza skôr, takže na záhrade si nechajte rezervu.
Odkiaľ sú tieto čísla?
Z reanalýzy ERA5 cez Open-Meteo Archive API za referenčné obdobie WMO 1991 – 2020, teda z 30 rokov denných hodnôt. Nie sú to hodnoty z meteostanice: platia pre bunku mriežky reanalýzy (~9 až 25 km), ktorá má tu nadmorskú výšku 986 m proti 620 m zapísaným pre toto miesto. Rozdiely oproti SHMÚ preto môžu byť v desatinách stupňa.